Czy wiesz, w jakich krajach na świecie praktykuje się zapalanie zniczy dla zmarłych osób?
Zwyczaje godnego pochówku i wspominania zmarłych bliskich można odnaleźć w każdej znanej kulturze. Zapalanie dla nich zniczy jest wielowiekową tradycją, której początku można szukać w historii ognisk rozpalanych w celtyckie święto Samhain. Obrzędy miały na celu przeganianie złych mocy i duchów pojawiających się tej nocy na ziemi. W tradycji katolickiej światło pozostawiane na grobach przez bliskich zmarłej osoby ukazuje szansę na odrodzenie, bezpieczne przejście w życie wieczne.
Japońskie święto zmarłych nazywa się O-bon i ma ponad 500-letnią tradycję. Odbywa się latem i ma ruchome terminy w różnych rejonach kraju. Zawsze jednak trwa 3 dni. Jest jednym z najważniejszych świąt w roku dla Japończyków. To wtedy dusze zmarłych powracają na ziemię, by odwiedzić bliskie osoby. Celebrując ten niezwykły czas, ustawia się na progach domów latarnie mukaebi, czyli "ognie powitalne". W ostatniej fazie obchodów zwanej Toro Nagashi Japończycy rozświetlają wody okolicznych jezior, rzek oraz mórz tysiącami pływających lampionów. Odprowadzają one zmarłych z powrotem do ich krainy. Wielu turystów wybiera się do Japonii zobaczyć ten Festiwal Latarni.
Chińskie Święto Duchów również posiada tradycję puszczania na wodę trzcinowych łódek z lampionami wyznaczającymi kierunek do zaświatów zagubionym zmarłym.
Na czeskich cmentarzach w święto zmarłych nie ma tłumów, za to na grobach stoją przeważnie polskie znicze. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że na rynku naszych sąsiadów brak hut szkła, a jednocześnie cenią oni ekologiczne i niedrogie rozwiązania… Natomiast Słowacy również przystrajają groby zniczami, a także zapalają po jednej świecy dla każdego bliskiego zmarłego w swoim domu.
Na hiszpańskich cmentarzach zamiast zniczy zobaczymy elektryczne lampki. Być może z tradycyjnego ognia rezygnuje się tam z powodu zwyczajowej dbałości o to, by płomień na grobie nie zgasł przez cały rok? W ten sposób dusza zmarłego ma szansę spokojnie dotrzeć do zaświatów. Także w Rumunii znicz na grobie jest symbolem wsparcia zmarłego w jego drodze do zaświatów.
W Niemczech uroczystość Wszystkich Świętych obchodzi się szczególnie w południowych landach z przewagą katolicyzmu wśród mieszkańców. Podobnie jak w Polsce, jest to święto wolne od pracy, a groby bliskich przyozdabia się zniczami i kwiatami. Istnieje również niemiecki zwyczaj zapalania świecy w dniu czyjejś śmierci w celu odliczania czasu potrzebnego do zaznania wiecznego odpoczynku przez duszę zmarłej osoby. W momencie wypalenia wkładu zaznaje ona spokoju.
Zwyczaje wokół upamiętniania zmarłych związane z ogniem są do siebie podobne, a jednocześnie niezwykle różnorodne. To jeden z pięknych dowodów na bogactwo kultur z całego świata!