paź 15 2021

Jak wybierać znicze na grób?

W naszej tradycji wspominania zmarłych ogrywają niezwykle ważną rolę. Na skutek wielowiekowego nieporozumienia literackiego nazwa znicz, wywodząca się z języka litewskiego, została przypisana wiecznemu i świętemu ogniowi. Pomyłka powtarzana przez największych twórców literatury utrwaliła w polskiej kulturze skojarzenie, które trwa do dzisiaj. Znicz, czyli wieczny ogień, musi palić się nad grobem, by przypominać żywym o tych, którzy odeszli.

 

Jak wybierać znicze?

 

Stawiając na grobie kwiaty i znicze każdy chciałby, aby jedno i drugie jak najdłużej trwało w pełni swojego blasku. Kwiaty powinny pozostawać świeże a znicze nigdy nie gasnąć. Nie jest to niestety możliwe, chociaż coraz łatwiej znaleźć znicze o wydłużonym czasie świecenia. Wybierając znicze na groby, można dziś wybierać spośród szklanych, plastikowych, ceramicznych, metalowych a nawet elektrycznych - znicze LED oraz solarne. Każdy z nich wyróżnia się kształtem i materiałem wykonania. Można dopasować go np. do wyglądu nagrobka, wybierając jedną z wersji zniczy ceramicznych. Znicze szklane z dobrze widocznym wkładem wyglądają niezwykle urokliwie, plastikowe natomiast są wygodne, chociaż mało ekologiczne. Najbardziej ekologiczne są znicze solarne, niezwykle trwałe, mogą palić się na grobie nawet 1000 dni dzień i noc.


Wybierając znicze na groby warto zwrócić uwagę na pozostałe elementy nagrobka. Dzisiaj bardzo łatwo dopasować kolor znicza np. do wiązanki kwiatów kupionych do granitowego wazonu nagrobnego, czy wstążek oplatających wieniec. Razem stworzą spójną, estetyczną całość, która pięknie będzie komponowała się z barwą nagrobka i otoczeniem grobu.

 

Znicze z wymienianym wkładem

Od wielu lat producenci zniczy oferują wymienne wkłady. To proste rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na długie używanie oprawy znicza, bez względu na materiał z jakiego go wykonano. Znicz raz kupiony może służyć bardzo długo. Znicz wielokrotnego użytku sprawi, że ogień towarzyszący zmarłemu może palić się bardzo długo. Znicz z wymiennym wkładem pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, szczególnie wtedy, gdy dokonuje się zakupu sporej ilości sztuk z okazji Dnia Zmarłych.
Znicz po wypaleniu się wkładu można pozostawić dyskretnie przy grobie i za każdą bytnością, uzupełniając wkład, zapalać go zmarłemu. Aby wykorzystać wszystkie zalety takiego rozwiązania, warto kupować znicze zawsze w tym samym sklepie. Dzięki temu korzysta się z kompatybilnej oferty i można mieć pewność, że wkład zakupiony np. do szklanych zniczy czy zniczy ceramicznych zawsze będzie pasował, pod warunkiem takich samych wymiarów obudowy.


Ciekawym rozwiązaniem i jeszcze bardziej ekologicznym są znicze LED, również z wymienianym wkładem. Znicz LED może świecić nawet przez 300 dni w roku, a potem wymienia się jedynie baterie, żeby móc nadal cieszyć się światłem przez kolejnych wiele miesięcy. Taki znicz jest odporny na warunki atmosferyczne, nie przeszkadza mu wiatr, deszcz czy śnieg. To ważna oferta dla wszystkich osób, które przywiązują wagę do trwałości i stałej obecności ognia na grobie najbliższych. Ponieważ znicze LED nie ulegają wypaleniu, wyczerpuje się wyłącznie ich bateria, wkłady LED często są pięknie zdobione grafiką nawiązującą do patronów religijnych.


Znicze na groby wybiera się zwykle z uwagi na ich pojemność oraz estetykę. Im dany znicz bardziej przypomina naturalny ogień, tym cieszy się większym powodzeniem. Chociaż obok tych największych zniczy warto też zwrócić uwagę na mniejsze egzemplarze, przypominające tradycyjną palącą się świeczkę.

paź  15  2021
Więcej
paź 15 2021

Rodzaje wkładów do zniczy. Jakie wybrać?

Kiedy wybieramy wkłady do zniczy, chcemy, aby paliły się jak najdłużej, a wydobywany płomień, aby był możliwie jak najbardziej okazały. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wkładów do zniczy, które różnią się ceną oraz jakością. W poniższym artykule opiszemy kilka z nich oraz podpowiemy, jakie najlepiej wybrać.

 

Wkłady parafinowe a olejowe

 

Są to dwa najczęściej spotykane gatunki wkładów. Charakteryzują się one stosunkowo niską ceną, choć wkłady olejowe zazwyczaj bywają o kilka złotych droższe. Na tym jednak różnice się nie kończą. Wkłady parafinowe są bardzo popularnym wyborem. Palą się one dość długo oraz nie kruszą się w przechowywaniu. Nie radzą sobie jednak zbyt dobrze w niskich temperaturach. Zimą należy spodziewać się, że będą one palić się dużo krócej i nierównomiernie. Z drugiej strony wkłady parafinowe spalają się również szybciej przy skrajnie wysokich temperaturach.


Zdecydowanie lepiej pod tym względem radzą sobie droższe wkłady olejowe. Są to w istocie wkłady zrobione z parafiny i wzbogacone o mieszankę tłuszczów roślinnych. Dzięki temu tego typu wkłady spalają się znacznie dłużej, a płomień nie odstaje pod żadnym względem od wkładów ze zwykłej parafiny. Świetnie dają sobie również radę w niskich temperaturach i nawet przy silnym mrozie dają zadawalający efekt. Jednak gorzej radzą sobie z wysokimi temperaturami.


Zatem, jeżeli decydujemy się na ten rodzaj wkładów, to należy stosować je na przemiennie - parafinowe latem, a olejowe zimą. Trzeba jednak pamiętać, że żaden naturalny wkład nie jest w 100% odporny na działania pogody, więc nawet przy odpowiednim dobraniu wkładu, może okazać się, że spala się on krócej niż zakładano.

 

Pozostałe rodzaje wkładów do zniczy

 

Chociaż wkłady woskowe stają się z roku na rok coraz mniej popularne, to wciąż mają one wierne grono oddanych fanów. Radzą sobie na ogół gorzej z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, natomiast przy umiarkowanych temperaturach wyglądają naprawdę elegancko. Ich ogień pali się inaczej i sprawia wrażenie bardziej naturalnego. Jeżeli zależy nam na względach estetycznych, to wkłady z wosku mogą być ciekawym wyborem, jednakże należy mieć na uwadze, że są zdecydowanie mniej praktycznie niż pozostałe produkty tego gatunku.


Wkład LED to zupełna nowinka na rynku. Zasada ich działania jest stosunkowo prosta, gdyż są one w zasadzie małymi lampkami. Żarówkę LED tradycyjnie otacza plastik imitujący płomień (chociaż zdarzają się wkłady w bardziej awangardowych wzorach). Największą zaletą takich wkładów jest to, że palą się one bardzo długo. Podczas gdy tradycyjne wkłady wytrzymują do kilku dni, wkłady LED mogą palić się nawet przez wiele miesięcy. Jest to szczególnie przydatna funkcja dla tych, którzy chcą, aby ich znicz palił się możliwie jak najdłużej. Ponadto wkłady LED są odporne na kaprysy pogody. Z drugiej strony takie rozwiązanie może nie spodobać się tradycjonalistom. Natomiast jeśli chodzi o koszt zakupu takiego urządzenia, to trzeba powiedzieć, że jest przystępny. Podstawowy wkład kosztuje raptem kilka złotych, ale ceny rosną wraz ze stopniem zaawansowania danego produktu. Do ceny zazwyczaj doliczyć trzeba również koszt zakupu odpowiednich baterii.

 

Wymiana wkładu a rozmiary znicza

 

Warto mieć na uwadze, że wymiana wkładu (niezależnie od rodzaju) nie zawsze jest opłacalna. Małe i średnie znicze mają tendencję do psucia się i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu są one ciągle wystawiane na działania pogody. W ich przypadku niejednokrotnie bardziej opłaca się kupić od razu nowy znicz wraz z wkładem.

paź  15  2021
Więcej
paź 15 2021

Znicze solarne czy tradycyjne: które są lepszym wyborem?

Przechadzając się po cmentarnych ścieżkach, nie sposób nie odnieść wrażenia, że nekropolie są wręcz przytłoczone plastikiem. Nieekologiczne materiały syntetyczne są obecne wszędzie: w zniczach, w wiązankach, w sporządzonych stroikach. Śmietniki kilka dni po uroczystościach Wszystkich Świętych pękają w szwach. Daje to sporo do myślenia. Szczególnie w czasach kiedy dbanie o środowisko jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Na szczęście trendy powoli, ale systematycznie, ulegają zmianom. Coraz częściej rezygnuje się ze zniczy plastikowych, a w sklepach pojawiają się ekologiczne nowości. Jedną z nich są znicze solarne. Sprawdzamy, czy są one lepszym wyborem od tradycyjnych lampek nagrobkowych.

 

Ekologiczny znicz solarny. Przyszłość cmentarzy?

 

Od kilku lat technologie solarne stają się coraz bardziej powszechne. Miniaturyzacja paneli przejmujących promienie słoneczne sprawiła, że mogą być montowane na coraz mniejszych przedmiotach. To zaś otworzyło możliwość, że z technologii solarnej mogą korzystać... znicze! Do niedawna tego typu lampki nagrobkowe były dosyć drogie, przez co nie znajdowały uznania wśród konsumentów. Obecnie, przynajmniej od roku, uległy one korektom cenowym. Są dostępne w znacznie przystępniejszej cenie, co sprawia, że posiadają coraz większy potencjał. Dlaczego warto ich używać, jednocześnie rezygnując z tradycyjnych zniczy z plastikiem?

 

Znicze solarne to oszczędność. Lampka potrafi świecić nieprzerwanie w dzień i noc przez 1000 dni. Trzy lata ciągłej pracy w zróżnicowanych warunkach robi wrażenie.

 

Ten rodzaj lampki i ekonomiczny, i ekologiczny. Nie trzeba co kilka dni wymieniać wkładu, ani dokupować nowych baterii. Powoduje to, że lampka kupiona raz może świecić przez lata.

 

Znicze oparte o technologię solarną są wykonane z odpornego, ekologicznego szkła. Posiadają także nierdzewne wieko, na szczycie którego znajduje się miniaturowy panel zbierający promienie słoneczne.

 

Świece nagrobkowe są odporne na działanie warunków zewnętrznych, w tym niekorzystnej pogody. To bardzo ważna cecha, gdyż znicz jest non-stop eksponowany na różne warunki atmosferyczne.

 

Lampka pali się 24h/7. Nie trzeba również się martwić, że po gwałtownej burzy wkład rozleje się na płytę nagrobkową, czy uszkodzi sąsiedni grób.

 

Tradycyjny znicz nagrobkowy. Czy ma szansę na utrzymanie pozycji lidera?

 

Bez wątpienia to standardowe, zwykłe świeczki nagrobkowe mają największe "wzięcie". Są tanie, ogólnodostępne i łatwe w czyszczeniu. Ich największym minusem jest plastikowy wkład, który trzeba zmieniać co kilka dni. Osoba, która dba o pojedynczy grób, z samych tylko wkładów produkuje kilka kilogramów śmieci rocznie. Sam znicz szklany jest neutralny środowiskowo: o ile wykorzystujemy go wielokrotnie. Jeśli jesteśmy zatem zwolennikami tradycyjnych lampek nagrobkowych wykonanych ze szkła, a technologia solarna "nie jest dla nas", warto wprowadzić nieco ekologii do naszego postępowania. Zamiast zwykłych plastikowych wkładów zapalanych co kilka dni, wybierzmy te bardziej ekologiczne i mniejsze. Dbamy tym samym nie tylko o pamięć zmarłych, ale także o przyszłość jeszcze nienarodzonych.

 

Tradycyjny znicz może być neutralny środowiskowo, jeśli wykorzystamy go wielokrotnie. W kwestii wkładów warto wybierać te z produkcji ekologicznej, bądź kupować po prostu mniejsze egzemplarze.

 

Szklane znicze mogą być czyszczone od środka, a także od zewnątrz. W przypadku zniczy solarnych nie ingerujemy w ich działanie, więc nie ma potrzeby mycia ich od środka.

 

Zwykły znicz może się niestety potrzaskać, ale świece solarne również nie są niezniszczalne. Problemem może być wylanie się wosku na grób, co jest często problematyczne w czyszczeniu.

 

Podsumowanie. Znicze tradycyjne czy solarne?

 

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Znacznie mniej wad mają znicze solarne, jednak są one droższe, wobec czego nie każdy może sobie na nie pozwolić. Cieszyć może to, że ich cena systematycznie spada i już dziś warto je "wypróbować". Póki co zwolennicy klasycznych lampek wciąż są w większości. Wiele jednak wskazuje na to, że plastik na cmentarzach będzie coraz bardziej passé, a potencjał nowych technologii będzie wzrastał. Także na nekropoliach.

paź  15  2021
Więcej
sie 25 2015

Współpraca

Firma Zawadzki-Piękne Znicze jest firmą rodzinną, która ma swoją pracownie na Mazowszu. Współpracujemy z polskimi projektantami (m.in. Bartek Mejor), aby razem stworzyć unikalne, eleganckie lampiony nagrobne. Wszystkie komponenty jak szkło, ceramika oraz wkłady zamawiamy u dostawców na terenie naszego kraju.
 
Współpracujemy z:
Hutą szkła "Ładna"
Hutą szkła "Solbika"
Producentem ceramiki szlachetnej "Ceramski"
Producentem wyrobów sztucznych "Zapa Zapa"
 
Możemy się pochwalić że jesteśmy jedynym dystrybutorem zniczy Vestina
 
Oferujemy Państwu produkty, które są unikalne, wytwarzane ręcznie, w krótkich seriach. Zapraszamy serdecznie.
sie  25  2015
Więcej