Czego nie mówić na pogrzebie? Kompletny przewodnik

lut 15 2025

Czy ty również miałeś dylemat, jak wyrazić swoje kondolencje „poprawnie” i z szacunkiem? Aby uniknąć niezręcznej sytuacji i powiedzenia czegoś nieodpowiedniego, przygotowaliśmy listę rzeczy, których nie należy mówić na pogrzebie.

 

Czasami trudno jest znaleźć odpowiednie słowa lub wiedzieć, co powiedzieć, zwłaszcza gdy chcemy pocieszyć osobę pogrążoną w żałobie. Niestety, często zdarza się, że chociaż nasze komentarze mają dobre intencje, nie są one całkowicie odpowiednie do wyrażenia naszych kondolencji. Zobacz poniżej, czego nie mówić na pogrzebie.

 

"Wiem jak się czujesz"

Warto unikać ogólnikowych stwierdzeń, takich jak "Wiem, jak się czujesz", ponieważ każdy przeżywa żałobę w inny sposób. Zamiast tego, można wyrazić swoje współczucie bardziej konkretnie, np. "Wyobrażam sobie, jak bardzo tęsknisz za (imię zmarłego).

 

„Mogło być gorzej”.

 

Często, w nadziei na pocieszenie osoby pogrążonej w żałobie, używamy zwrotów, które sugerują, że mogło być gorzej. Czasami nawet do tego stopnia, że porównujemy nasz własny smutek ze smutkiem osoby pogrążonej w żałobie.

 

Na przykład: „Masz 40 lat. Mój ojciec zmarł, gdy miałem cztery lata... a ja nawet nie znałem swojej siostry”.

 

„To było przeznaczenie”.

 

Sugerowanie, że śmierć była częścią boskiego planu, może sprawić, że żałobnik poczuje się winny lub bezradny. Ponieważ nigdy tak naprawdę nie wiadomo, jak naprawdę czuje się osoba pogrążona w żałobie, najlepiej jest unikać takich komentarzy, nawet jeśli dana osoba jest bardzo religijna.

 

Na przykład: „To była wola Boga... część Jego planu”, „Nie płacz, on jest teraz w niebie”.

 

„Powiedziałam mu, że...”.

 

Niestety, komentarze, które sugerują, że daliśmy zmarłemu radę, a on się do niej nie zastosował (potępienie), są znacznie częstsze, niż prawdopodobnie zdajesz sobie z tego sprawę. Ci, którzy wygłaszają takie komentarze podczas składania kondolencji, zazwyczaj nie akceptują stylu życia zmarłego i nadal czują potrzebę wyrażenia swojej opinii - dezaprobaty. Z pewnością nie jest to miejsce na wyrażanie takich opinii. Warto podkreślić, że takie komentarze mogą być odbierane jako osądzanie zmarłego, nawet jeśli nie jest to intencją mówiącego. Kondolencje powinny być pełne szacunku.

 

Na przykład: „Mówiłem mu, że powinien stosować dietę i więcej ćwiczyć”, „Paliła dwie paczki papierosów dziennie, więc nie jestem zaskoczony. Wszyscy wiemy, jakie to niezdrowe”.

 

„Przynajmniej...”

 

Każdy komentarz, który zawiera słowo „Przynajmniej”, próbuje pocieszyć żałobę fałszywym pozytywem. Żal jest częścią straty ukochanej osoby i nie można go usunąć w tym momencie.

 

Przykład: „Przynajmniej spędził dobre 20 lat ze swoją żoną”, „Przynajmniej już nie cierpi, bo ona już nie cierpi”.

 

„Teraz jest lepiej”.

 

Jest to jeden z najczęściej używanych zwrotów, gdy składamy kondolencje. Nawet jeśli myślisz, że pocieszasz krewnych zmarłego, nadal nie umniejsza to faktu, że żałoba straciła ukochaną osobę. Chociaż to wyrażenie nie jest całkowicie obraźliwe, jest przede wszystkim banalne i nadużywane. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że krewni słyszeli je kilka razy w ciągu dnia. Z tego powodu najlepiej unikać go na pogrzebach.

 

Wnioski

 

Często słyszymy, że milczenie jest złotem, ale w przypadku żałoby może to być trudne do zastosowania. Ale tak nie jest w przypadku pogrzebu.  Czasami, gdy nie wiesz, co powiedzieć, możesz odczuwać potrzebę unikania lub ignorowania żałobników. Chociaż mogą tego nie zauważyć w swoim smutnym stanie, prawdopodobnie zauważą to w końcu, jeśli jesteś ważną osobą w ich życiu. Nawet jeśli możesz po prostu powiedzieć, że jest ci bardzo przykro i przytulić ich, jest to lepsze niż nic nie robienie.

 

Zamiast okazywać własną dumę lub wygłaszać płytkie komentarze, skup się na bólu i stracie najbliższych zmarłego. Unikaj powyższych zwrotów i zamiast tego powiedz coś w stylu: „Przykro mi z powodu bólu, jaki odczuwasz teraz ty i twoja rodzina. Brak mi słów. Wiem, że nic nie mogę powiedzieć, aby złagodzić waszą stratę, ale wiedzcie, że przesyłam wam moją miłość i wsparcie”. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje wsparcie emocjonalne. Słuchaj uważnie, co mają do powiedzenia żałobnicy, i bądź obecny dla nich w tym trudnym czasie Twoja obecność i proste słowa mogą znaczyć więcej niż cokolwiek innego w czasie straty.

 

 

lut  15