Rodzaje wkładów do zniczy. Jakie wybrać?

paź 15 2021

Kiedy wybieramy wkłady do zniczy, chcemy, aby paliły się jak najdłużej, a wydobywany płomień, aby był możliwie jak najbardziej okazały. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wkładów do zniczy, które różnią się ceną oraz jakością. W poniższym artykule opiszemy kilka z nich oraz podpowiemy, jakie najlepiej wybrać.

 

Wkłady parafinowe a olejowe

 

Są to dwa najczęściej spotykane gatunki wkładów. Charakteryzują się one stosunkowo niską ceną, choć wkłady olejowe zazwyczaj bywają o kilka złotych droższe. Na tym jednak różnice się nie kończą. Wkłady parafinowe są bardzo popularnym wyborem. Palą się one dość długo oraz nie kruszą się w przechowywaniu. Nie radzą sobie jednak zbyt dobrze w niskich temperaturach. Zimą należy spodziewać się, że będą one palić się dużo krócej i nierównomiernie. Z drugiej strony wkłady parafinowe spalają się również szybciej przy skrajnie wysokich temperaturach.


Zdecydowanie lepiej pod tym względem radzą sobie droższe wkłady olejowe. Są to w istocie wkłady zrobione z parafiny i wzbogacone o mieszankę tłuszczów roślinnych. Dzięki temu tego typu wkłady spalają się znacznie dłużej, a płomień nie odstaje pod żadnym względem od wkładów ze zwykłej parafiny. Świetnie dają sobie również radę w niskich temperaturach i nawet przy silnym mrozie dają zadawalający efekt. Jednak gorzej radzą sobie z wysokimi temperaturami.


Zatem, jeżeli decydujemy się na ten rodzaj wkładów, to należy stosować je na przemiennie - parafinowe latem, a olejowe zimą. Trzeba jednak pamiętać, że żaden naturalny wkład nie jest w 100% odporny na działania pogody, więc nawet przy odpowiednim dobraniu wkładu, może okazać się, że spala się on krócej niż zakładano.

 

Pozostałe rodzaje wkładów do zniczy

 

Chociaż wkłady woskowe stają się z roku na rok coraz mniej popularne, to wciąż mają one wierne grono oddanych fanów. Radzą sobie na ogół gorzej z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, natomiast przy umiarkowanych temperaturach wyglądają naprawdę elegancko. Ich ogień pali się inaczej i sprawia wrażenie bardziej naturalnego. Jeżeli zależy nam na względach estetycznych, to wkłady z wosku mogą być ciekawym wyborem, jednakże należy mieć na uwadze, że są zdecydowanie mniej praktycznie niż pozostałe produkty tego gatunku.


Wkład LED to zupełna nowinka na rynku. Zasada ich działania jest stosunkowo prosta, gdyż są one w zasadzie małymi lampkami. Żarówkę LED tradycyjnie otacza plastik imitujący płomień (chociaż zdarzają się wkłady w bardziej awangardowych wzorach). Największą zaletą takich wkładów jest to, że palą się one bardzo długo. Podczas gdy tradycyjne wkłady wytrzymują do kilku dni, wkłady LED mogą palić się nawet przez wiele miesięcy. Jest to szczególnie przydatna funkcja dla tych, którzy chcą, aby ich znicz palił się możliwie jak najdłużej. Ponadto wkłady LED są odporne na kaprysy pogody. Z drugiej strony takie rozwiązanie może nie spodobać się tradycjonalistom. Natomiast jeśli chodzi o koszt zakupu takiego urządzenia, to trzeba powiedzieć, że jest przystępny. Podstawowy wkład kosztuje raptem kilka złotych, ale ceny rosną wraz ze stopniem zaawansowania danego produktu. Do ceny zazwyczaj doliczyć trzeba również koszt zakupu odpowiednich baterii.

 

Wymiana wkładu a rozmiary znicza

 

Warto mieć na uwadze, że wymiana wkładu (niezależnie od rodzaju) nie zawsze jest opłacalna. Małe i średnie znicze mają tendencję do psucia się i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu są one ciągle wystawiane na działania pogody. W ich przypadku niejednokrotnie bardziej opłaca się kupić od razu nowy znicz wraz z wkładem.

paź  15