Jak wybierać znicze na grób?

paź 15 2021

W naszej tradycji wspominania zmarłych ogrywają niezwykle ważną rolę. Na skutek wielowiekowego nieporozumienia literackiego nazwa znicz, wywodząca się z języka litewskiego, została przypisana wiecznemu i świętemu ogniowi. Pomyłka powtarzana przez największych twórców literatury utrwaliła w polskiej kulturze skojarzenie, które trwa do dzisiaj. Znicz, czyli wieczny ogień, musi palić się nad grobem, by przypominać żywym o tych, którzy odeszli.

 

Jak wybierać znicze?

 

Stawiając na grobie kwiaty i znicze każdy chciałby, aby jedno i drugie jak najdłużej trwało w pełni swojego blasku. Kwiaty powinny pozostawać świeże a znicze nigdy nie gasnąć. Nie jest to niestety możliwe, chociaż coraz łatwiej znaleźć znicze o wydłużonym czasie świecenia. Wybierając znicze na groby, można dziś wybierać spośród szklanych, plastikowych, ceramicznych, metalowych a nawet elektrycznych - znicze LED oraz solarne. Każdy z nich wyróżnia się kształtem i materiałem wykonania. Można dopasować go np. do wyglądu nagrobka, wybierając jedną z wersji zniczy ceramicznych. Znicze szklane z dobrze widocznym wkładem wyglądają niezwykle urokliwie, plastikowe natomiast są wygodne, chociaż mało ekologiczne. Najbardziej ekologiczne są znicze solarne, niezwykle trwałe, mogą palić się na grobie nawet 1000 dni dzień i noc.


Wybierając znicze na groby warto zwrócić uwagę na pozostałe elementy nagrobka. Dzisiaj bardzo łatwo dopasować kolor znicza np. do wiązanki kwiatów kupionych do granitowego wazonu nagrobnego, czy wstążek oplatających wieniec. Razem stworzą spójną, estetyczną całość, która pięknie będzie komponowała się z barwą nagrobka i otoczeniem grobu.

 

Znicze z wymienianym wkładem

Od wielu lat producenci zniczy oferują wymienne wkłady. To proste rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na długie używanie oprawy znicza, bez względu na materiał z jakiego go wykonano. Znicz raz kupiony może służyć bardzo długo. Znicz wielokrotnego użytku sprawi, że ogień towarzyszący zmarłemu może palić się bardzo długo. Znicz z wymiennym wkładem pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, szczególnie wtedy, gdy dokonuje się zakupu sporej ilości sztuk z okazji Dnia Zmarłych.
Znicz po wypaleniu się wkładu można pozostawić dyskretnie przy grobie i za każdą bytnością, uzupełniając wkład, zapalać go zmarłemu. Aby wykorzystać wszystkie zalety takiego rozwiązania, warto kupować znicze zawsze w tym samym sklepie. Dzięki temu korzysta się z kompatybilnej oferty i można mieć pewność, że wkład zakupiony np. do szklanych zniczy czy zniczy ceramicznych zawsze będzie pasował, pod warunkiem takich samych wymiarów obudowy.


Ciekawym rozwiązaniem i jeszcze bardziej ekologicznym są znicze LED, również z wymienianym wkładem. Znicz LED może świecić nawet przez 300 dni w roku, a potem wymienia się jedynie baterie, żeby móc nadal cieszyć się światłem przez kolejnych wiele miesięcy. Taki znicz jest odporny na warunki atmosferyczne, nie przeszkadza mu wiatr, deszcz czy śnieg. To ważna oferta dla wszystkich osób, które przywiązują wagę do trwałości i stałej obecności ognia na grobie najbliższych. Ponieważ znicze LED nie ulegają wypaleniu, wyczerpuje się wyłącznie ich bateria, wkłady LED często są pięknie zdobione grafiką nawiązującą do patronów religijnych.


Znicze na groby wybiera się zwykle z uwagi na ich pojemność oraz estetykę. Im dany znicz bardziej przypomina naturalny ogień, tym cieszy się większym powodzeniem. Chociaż obok tych największych zniczy warto też zwrócić uwagę na mniejsze egzemplarze, przypominające tradycyjną palącą się świeczkę.

paź  15